Tartalom

BEVEZETÕ
I. AZ INTERNET
1. AZ INTERNET KIALAKULÁSA
2. A MAGYARORSZÁGI HÁLÓZAT FEJLÕDÉSE
3. A HÁLÓZAT MÛKÖDÉSE
4. AZ INTERNET CÍMZÉSI RENDSZERE
II. AZ INTERNET SZOLGÁLTATÁSAI
1. E-MAIL
2. TELNET
3. FTP
4. GOPHER
5. LEVELEZÕLISTÁK
6. HÁLÓZATI HÍREK ( USENET NEWS )
7. ARCHIE SZERVEREK (FILE ARCHÍVUMOK)
III. WORLD WIDE WEB
IV. ORVOSI TÉMÁJÚ WWW-SZERVEREK LISTÁJA
SZÓJEGYZÉK

Vissza a fõmenühöz



BEVEZETÕ


Az elmúlt idõszak kiemelkedõ mûszaki eredménye egy új infrastruktúra megjelenése, amely forradalmasította a személyes kommunikációt, az oktatást, és hatással van a társadalmi élet szinte minden területére és a számítógépes hálózatra épülõ szolgáltatások széles választéka jellemzi. Ennek a dinamikusan fejlõdõ területnek az Internet hálózat a megjelenítõje. De mi is ez az Internet?
Nem más, mint kisebb kiterjedésû számítógépes hálózatokból álló globális - 159 országra kiterjedõ és több millió számítógépet összekötõ - rendszer, mely a sok millió munkaállomást összekapcsolva, az idõ és a földrajzi korlátokat legyõzve új minõségû szolgáltatásokat hoz létre.
Ezen szolgáltatások az orvostudomány különbözõ területein - kutatásban, oktatásban - jól hasznosíthatóak. Az Internet legfontosabb elõnyei más médiákkal szemben, hogy egyszerre jellemzõ rá a gyorsaság, a pontosság, a sokrétûség és az, hogy mindenki számára egyformán elérhetõk szolgáltatásai. Az a rengeteg adatbázis, amely számítógép segítségével elérhetõ felbecsülhetetlen mennyiségû információt tartalmaz. Egy kutató megtalálhatja a legújabb kutatási adatokat, a legfrissebb tudományos publikációkat. Saját eredményeit mindenki számára elérhetõvé teheti, segítséget kérhet másoktól, konzultálhat szakterületérõl bárkivel. Lehetõség adódik, hogy egymástól több ezer km-re lévõ tudósok is egyazon programban dolgozva a lehetõ legszorosabban együttmûködjenek, információikat gyorsan kicseréljék.
Számos új lehetõséget biztosít az Internet az oktatásban, távoktatásban és a tanulásban is. Igazán itt lehet kihasználni a multimédiás lehetõségeket, melyek a www (world wide web) nevû szolgáltatás segítségével rendkívül egyszerûen megvalósíthatóak. Ma már sok szemléltetõ anyagot lelhetünk az orvostudománnyal kapcsolatos témakörökben. Léteznek olyan oktatási anyagok, nagyfelbontású képeket tartalmazó atlaszok (pl. anatómiai, szövettani, kórbonctani stb.), melyek bárki által elérhetõk, jól helyettesítve, kiegészítve a ,,hagyományos" tankönyveket.
Mindezen szempontok alapján, ma az orvostudomány területén dolgozók, vagy tanulók számára fontos és praktikus eszköz lehet az Internet és szolgáltatásainak ismerete.
Dolgozatom célja, hogy egy rövid áttekintést adjak az Internetrõl, annak szolgáltatásairól és hogy, egy olyan a World Wide Web címekbõl összeállított gyûjteményt mutassak be, mely könnyen áttekinthetõ és használható eszköz az orvostudomány különbözõ területén dolgozók, kutatók és tanulók számára.
Az elsõ fejezetben röviden összefoglalom az Internetrõl szóló általános tudnivalókat.
A második fejezetben található az Internet fõ szolgáltatásainak és ezek használatának rövid leírása.
A harmadik témája a World Wide Web, a világot átszövõ pókháló.
A negyedik fejezet tartalmazza az általam összegyûjtött, osztályozott és értékelt www-címeket, mely az orvostudománnyal foglalkozók számára érdekes és hasznos lehet.

I. Az Internet

1. Az Internet kialakulása

Mint a legtöbb fontos technikai újítás, az Internet is hadifejlesztésként indult. A rendszert jó harminc éve megálmodó és kikísérletezõ amerikai tudósok aligha sejtették, hogy mûvük még az évezred vége elõtt ilyen hatalmassá növi ki magát.
A történet az Egyesült Államokban kezdõdött 1960-as évek elején a hidegháborús kutatások keretén belül. A RAND Corporation foglalkozott azzal a stratégiai problémával, hogyan lehetne létrehozni egy olyan információs struktúrát amelynek a segítségével az amerikai állam és hadvezetés központjai és alközpontjai egy esetleges atomtámadás esetén is fenn tudják tartani egymással a kapcsolatot, vagyis Amerika szervezett és irányítható maradjon.
Abból indultak ki, hogy egy országos információs és irányító hálózat egyetlen központja elsõdleges célpontja lenne a támadásnak, s azonnal megsemmisülne. A megoldás a decentralizáció. Olyan rendszert kellene létrehozni, amely eleve kis alegységek formájában mûködne. A csomópontok - angolul node-ok - az alapegységek, melyek tökéletesen egyenrangúak. Szabadon küldhetnek, fogadhatnak és továbbíthatnak adatokat az összes többi felé. Az üzeneteket a küldõ node parányi, megcímzett csomagokra bontja, melyeket a fogadó állít újra össze. Ezek a csomagok nem feltétlenül egyazon útvonalon közlekednek csupán a végcéljuk azonos.
A 60-as évek második felében a RAND Corp., a Massachusetts Institute of Technology (MIT) és a University of California at Los Angeles (UCLA) kísérletezett a csomagokra bontott információ átviteli módszereinek a kifejlesztésével. Az elsõ próbahálózatot a National Physical Laboratory brit intézet hozta létre 1968-ban. Majd a Pentagon hatáskörébe tartozó Advanced Research Project Agency (ARPA) is bekapcsolódott a kísérletekbe. Az ARPA kutatói olyan rendszert képzeltek el, amelynek csomópontjait nagyteljesítményû szuperszámítógépek alkotják. Gondolva arra, hogy ez a hálózat békeidõben is kitûnõ lehetõséget teremt egymástól távol esõ computerek együttes használatára, tudósok és számítógépek számára egyaránt hozzáférhetõvé téve adatbázisok, számítások használatára.
Az elsõ hálózatot 1969 õszén építették ki az UCLA-n négy csomópontból, melyet ARPANET-nek neveztek el.
1971-re 15-re nõtt a bekapcsolt helyek száma. A kutatók szélesítették a felhasználás körét: adatbáziskezelésen kívül már elektronikus levelezésre is használták.
1973-ban fejlesztették ki a hálózati protokolloknak nevezett kommunikációs szabványokat, melyek lehetõvé tették a bõvítést, újabb gépek bekapcsolását. A kezdetben néhány gépet összekötõ zárt rendszerbõl a bõvítés lehetõségét magában hordozó nyílt rendszer lett.
A fejlõdés innentõl kezdve egyre gyorsabb. 1980-as évekre az USA minden egyeteme rácsatlakoztatta helyi számítógépeit.
A 80-as évek második felében Nyugat-Európában indult meg a bekapcsolódott gépek számának növekedése.
A 90-es évekre a ez a hullám elérte Kelet-Európát is köztük Magyarországot is.

Vissza az ELEJÉRE!

2. A magyarországi hálózat fejlõdése

A világhálózat használóinak kb. 1.5%-a él Magyarországon. Ezek nagyobb része a felsõoktatási intézmények hallgatói, oktatói, kutatói.
A hazai hálózat használóinak többségét ma még kevéssé érdeklik a használati díjak, hiszen a NEMZETI Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program (NIIF) keretében térítésmentesen érheti el a szolgáltatásokat országosan kb. 690 intézmény.
Nálunk kb. 9 éve kezdõdött a történet. 1986-ban indították el az Információs Infrastruktúra Fejlesztési programot (IIF). Célja, hogy egy a hazai felsõoktatási és kutatóintézmények, számára kifejlesszen egy országos hálózatot, egy kb.180 intézmény kiszolgálására alkalmas un. X.25-ös rendszert. Központja a Posta Központi Távíró Hivatalában volt. Megindult az elektronikus levelezés 4-5 ezer kutató között. Az Internet magyarországi hálózatának kiépítését lehetõvé tevõ technológia ekkor még embargós volt, ezért a nemzetközi hálózatok felé ekkor még az Eunet közvetítette a levelezést.
A második szakasz 1990-ben kezdõdött a vasfüggöny és az embargós korlátozások megszûnése után. A hazai rendszert a külföldi vonalakra csatlakoztatták. Erre az idõszakra esik az on-line (hálózaton azonnal elérhetõ) adatbázisok létesítésének kezdete (kb. 100 adatbázis).
Az 1990-ben elkészült csatlakozás az EBONE-hoz már nagyobb sávszélességet és sebességet biztosított.
1994-ig 420-ra nõtt a bekapcsolódott intézmények száma. A végpontok (host) száma elérte a 6800-at. Megkezdõdött az Internet technológiára épülõ HBONE (a hazai hálózat gerincvezetéke) létrehozása. A nemzetközi adatforgalom annyira megnõtt, hogy szükségessé vált a kábelek sávszélességének újbóli bõvítése: EBONE-hoz (európai gerincvezeték) másodpercenként 256 kilobitet, az EuropaNethez 2x64 kilobitet áteresztõ utat kapott. Ebbõl a felhasználó a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetemen annyit érzékel hogy csúcsidõben hétköznap 13-19 óráig az átviteli sebesség ritkán haladja meg a 100 byte/sec-ot, 19 óra után illetve hétvégén ez a szám elérheti a 1.5-2.5 kilobyte/sec-ot. Ennél a sebességnél kezd élvezhetõvé válni a WWW oldalak böngészése.

Vissza az ELEJÉRE!

3. A hálózat mûködése

Az Internet azoknak a számítógéphálózatoknak a világot átfogó összessége, amelyek az Internet Protokoll (IP) közvetítésével egymással összeköttetésben vannak. Az Internet nem egy cég, nem valamilyen nemzetközi hatóság, hanem a különbözõ szolgáltatók által mûködtetett hálózatok és hálózati szolgáltatások összessége.
Legfõbb jellemzõi: nyílt rendszer, gyártófüggetlen, globális. Ezen tulajdonságoknak köszönheti, hogy a bekapcsolt számítógépek száma ma egyre nagyobb mértékben növekszik. A növekedés másik fõ tényezõje a kommunikációs architektúra és a kialakított szabványok. A számítógépek és a helyi hálózatok eltérõ felépítése, operációs rendszere és egyéb eltérõ sajátságai szükségessé tették az Interneten folyó kommunikáció közös szabványainak kidolgozását.

Az Internet kommunikációs architektúrája a TCP/IP (transmission controll protocoll/internet protocoll) de facto szabványon alapul. Az Internet szabványai az ún. RFC-k (Request for Comment). Ezek tárgyalása meghaladja a dolgozat kereteit. Több információt errõl a szakdolgozat végén forrásmunkaként megjelölt szakkönyvekben lehet találni ( ld. Irodalomjegyzék:1,2,6)

A számítógépek közötti kapcsolatot többféle fizikai közeg valósíthatja meg:

VEZETÉKES ÁTVITEL
-sodrott érpár, telefonvonal: két szigetelt sodrott rézhuzalból áll. Alkalmasak nagyobb távolságok áthidalására. Elõnyük az olcsóságuk és az, hogy a telefon révén szinte mindenhol megtalálható. Adatátviteli sebessége általában 64 kbps, de néhány kilométeres kapcsolat esetén akár több Mbps sebesség is lehet.
-koaxiális kábel, 10-150 Mbps. Elterjedten használják lokális hálózatokban.
-optikai kábel, egyre fontosabb mind a nagytávolságú kapcsolatok kialakításában, mind a helyi hálózatok adatátvivõ közegeként. Elõnyei a nagy sávszélesség és sebesség, érzéketlen az elektromágneses zavarra. Egyik megjelenési formája az FDDI (Fiber Distributed Data Interface), mely több száz km-t képes áthidalni és adatátviteli sebessége 100 Mbps. Fényforrásként lézert, de leggyakrabban az olcsóbb LED-et használják.

VEZETÉK NÉLKÜLI ÁTVITEL
-lézer, infravörös fény, rádióhullámok segítségével történõ jeltovábbítás igen elõnyös olyan helyi hálózatoknál, ahol nincs lehetõség vezetékek alkalmazására, vagy ahol jóval olcsóbb ezek alkalmazása, mint pl. a burkolat, vagy a falak megbontása. Jellemzõ példái a egyetemi, fõiskolai negyedek, ipari komplexumok épületeiben lévõ számítógépek összeköttetése ezen megoldásokkal.
-távközlési mûholdak: Tulajdonképpen a világûrben levõ mikrohullámú jelismétlõk. Akár földrésznyi távolságokat is áthidalhatnak. Adatátviteli sebessége, és sávszélessége nagy: 50 Mbps. Jellemzõje a késleltetési idõ, mely körülbelül 270 ms, amely a nagy távolságból adódik.
A telefonvonalon és a mûholdon keresztüli jeltovábbítást nagyobb távolságok áthidalására alkalmazzák. Az optikai kábel nagy átviteli sebessége miatt nagyon jó megoldás, de magas ára hátráltatja a gyors elterjedését.
Ahhoz, hogy az egyes számítógépektõl és a lokális hálózatoktól származó adatok bekerüljenek az Internet ,,vérkeringésébe" szükség van jelismétlõ és jelátalakító berendezésekre is. Ilyenek a
repeater (jelismétlõ), mely az elektromos jelek erõsítését végzi
bridge (híd): lokális hálózatok szegmenseit kapcsolja össze, az adatcsomagok továbbítását, irányítását végzi.
gateway (átjáró): különbözõ rendszerû hálózatok között áramló csomagok, továbbítását végzi.
A megnövekedett adatforgalom egyre nagyobb átviteli sebességet és egyre nagyobb sávszélességet igényelt, ezért az Internetben egy az úthálózatéhoz hasonló topológiát alakítottak ki. Megjelent egy új funkcionális elem az ún. backbone (gerincvezeték) és a különálló, a hálózati adatcsomagok kapcsolására dedikált számítógép (router).

A backbone ezen kapcsológépek segítségével a helyi hálózatoktól függetlenül, de éppen azokat összekapcsolva mûködik, azaz a lokális hálózatok egymás közti adatforgalmát bonyolítja nagy átviteli sebességgel. Az Internet fejlesztésekor kialakítják a nagyobb területeket (országrészeket, országokat, egyes földrészeket) áthidaló gerinchálózatot, majd ezekre csatlakoztatják rá a kisebb egységeket, LAN-okat.

Vissza az ELEJÉRE!

4. Az Internet címzési rendszere

Az Interneten a számítógépek azonosítása egy 32-bites számmal, az IP címmel történik.
Például. 160.114.103.228
a SZOTE Orvosi Informatikai Intézet silver nevû gépét azonsítja. Ezek a számok - egy-egy byte - a domaint, aldomaint, hostot kódolják. A domain általában egy ország globális hálózati kategóriája, az aldomain ezen belül egy önálló hálózatrész, a host pedig a felhasználókat kiszolgáló szervergép azonosítója. Ezt formátumot IPv4 szabványként definiálták
A számok azonban az emberi gondolkodás számára idegenek. Ezért a számokhoz neveket rendelnek, hogy így hivatkozhassunk a gépekre. Ezek a nevek meghatározott szabály szerint struktúráltak: ún. domain típusúak (domain=értelmezési tartomány). Ezt a rendszert DNS-nek (Domain Name System) nevezik.

Például: silver.szote.u-szeged.hu a fenti IP cím megfelelõje, ugyanazt a számítógépet jelöli. Ez az azonosítási mód figyelembe veszi a földrajzi területeket és a hozzáértõknek sok mindent elárulnak. Ugyanis a domain rész egy országnak vagy üzemeltetõ intézménytípus jellegének megfelelõ. A példában szereplõ címben a .hu Magyarországra utal, a .szote.u-szeged az aldomain (intézet, universitas, város), a silver pedig magát a hostgépet jelöli (Silicon Graphics munkaállomás). Általában minden országnak megvan a saját jelölése: at-Ausztria, uk-Nagy-Britannia, fi-Finnország, jp-Japán stb.
Fõleg az USA-ban szokásos, hogy nem az országot, hanem az intézmény jellegét mutató rövidítést használnak: .com kereskedelmi szervezet, .gov kormányzati szervezet, .edu oktatási intézmény, .org non-profit szervezet.

Egy adatcsomag továbbítása elõtt ebbõl a címbõl meg kell határozni az IP címet, melyet a hostgép a helyi címtáblázatban, az un. Domain Name Szerveren keres ki. Ha itt nem találja, az Internet egy másik hasonló szerveréhez fordul, mely szintén egy név és címkatalógus, és szabályos idõközönként frissítik.
Egy megjegyzés: a szakemberek szerint az IPv4 szabvány nyújtotta címzési lehetõségek a rohamos növekedés miatt rövidesen kimerülnek, ezért szerintük 5 éven belül szükség lesz egy új szabványra - IPv6- történõ átállásra. Ez már egy 128 bites formátum, mely minõségileg és mennyiségileg is több lehetõséget nyújt: 1018 számú gép címzésére ad esélyt.

Viszza az elejére!

II. Az Internet szolgáltatásai

1. E-mail

Az elektronikus levelezés a számítógépes hálózatok klasszikus alkalmazása. Minden hálózat nyújt ilyen szolgáltatást, és az egyik leggyakrabban használt alkalmazás mind a mai napig (ld. 1.ábra). Hasonlít a hagyományos postához abban, hogy ugyanúgy levelek küldésére és fogadására alkalmas, de itt a levél másodpercek alatt eljut a címzetthez. További fontos elõnye az e-mailnek, hogy a továbbított információ nem csak szöveg lehet, hanem kép, hang, program vagy adatfile.
Az elektronikus levelezést az Interneten az ún. SMTP (Simple Mail Transport Protocol) valósítja meg, mely definiálja a levelezés módját két számítógép között. Ezt a protokollt használják a levelezési programok: Unix operációs rendszerekben a mail és a pine programok. Ezek a levelezési programok számos kényelmes szolgáltatással rendelkeznek: levél küldése-fogadása (mint alapszolgáltatás), válaszolás (reply), továbbítás (forward), átirányítás, címbank, stb.
Szólni kell még a címzés módjáról, mely hasonlít a fent említett DNS címzéshez: @ formátumot követi.
Például:
studtn@silver.szote.u-szeged.hu,
a studtn nevû felhasználót azonosítja a SZOTE silver nevû munkaállomásán.
E-mail segítségével elérhetünk más, komplexebb információforrásokat is: ld. Levelezõlisták címû fejezetet.


1. ábra Milyen Internet szolgáltatásokat használnak leggyakrabban
(HVG 1996. II.17. adatai alapján)

Viszza az elejére!

2. TELNET

Ez a hálózati szolgáltatás lehetõvé teszi, hogy saját gépünket egy távoli számítógépre csatlakoztassuk annak termináljaként és azon dolgozzunk, használjuk programjait, adatbázisait. Ez természetesen csak akkor lehetséges, ha van a gépre azonosítónk.
A párbeszéd, mely a két gép között létrejön, az ún. kliens/szerver modell szerint történik. A programrendszer szerver komponense a távoli számítógépen futva várja és kiszolgálja a különbözõ operációs rendszerek sajátosságai szerint megírt kliens programoktól hozzá beérkezõ igényeket. A kliens program kezdeményezi a távoli szerverrel a kapcsolat létrehozását, s közvetít a szerver által feltételezett virtuális terminál és a felhasználó valóságos terminálja között.
A számítógép azonosítására a DNS, vagy a 32 bites címzési formátumot használhatjuk. Például:
telnet silver.szote.u-szeged.hu
majd a gép kéri a login nevet és a jelszót.
Léteznek olyan gépek, melyekre a telnet parancssal bárki rá tud csatlakozni, és azon bizonyos korlátozásokkal dolgozhat. Például:
telnet acces.usask.ca
login: hytelnet
paranccsal egy HYTELNET nevû rendszerbe léphetünk be, amely egy adatbázis a számítógépesített könyvtári katalógusokról és más telnettel elérhetõ adatbázisokról. Ha a kapcsolat létrejött, már egy menürendszer lehetõségei közül választhatunk. Parancsokkal név, kulcsszó, cím szerint keresni tudunk.
Egy másik egészségügyi vonatkozású példa:
telnet fdabbs.fda.gov
login:bbs
U.S Foodland Drug Administration adatbankja: aids, droghelyzet, élelmezésügy aktuális problémái, publikációk indexelt kivonataiból lehet keresni sok szempont szerint.

Vissza az ELEJÉRE!

3. FTP

File Transfer Protocol: Ez a szolgáltatás két host közötti file átvitelt valósít meg. A telnethez hasonlóan kliens/szerver alapú Internet alkalmazás, s a címzés is megegyezik a fent leírtakkal.
Általában használatakor a szerver gép kéri az azonosítót és a jelszót (ld. telnet), de vannak olyan gépek, melyek adatbázisát anonymous azonosítóval bárki használhatja. Ezeket hívják anonymous ftp szervereknek, melyek egyfajta archívumok, s mindenki által letölthetõ file-okat tartalmaznak. Nagyon sok szerveren találhatók orvosi információk is. A letöltés a get parancssal történik. Fontos, hogyha a file tartalma kép, vagy program ki kell adni elõtte a bin parancsot! A filekezelési utasítások a host gépeken futó operációs rendszerektõl függõen más és más lehet. Általában a Unix operációs rendszerekkel találkozunk (elõfordul a vms operációs rendszer is). Itt utalok a szakirodalomra: ld. Unix felhasználói ismeretek. [2.]

Vissza az ELEJÉRE!


4. Gopher

Kliens/szerver alapú szolgáltatás, mely megkönnyíti az eligazodást az Interneten. Egyesíti a telnet és az ftp lehetõségeit, ráadásul mindezt menüvezérelt formában. Tehát nem kell a navigációhoz mindannyiszor utasításokat, hosszú címeket beírni.
A gopherral sok adatbázisban, könyvtári katalógusban, elektronikus könyvtárban lehet keresni kulcsszó szerint. A kívánt file letöltése pedig egyszerûen úgy történik, hogy az <
enter> billentyûvel rákattintunk a filenévre.

Példák gopher címekre:
1. odie.niaid.ni.gov - National Institutes of Health aids adatbázisa
2. helix.nih.gov - National Cancer Institute adatbázisa a rákbetegségekrõl
3. welchlink.welch.jhu.edu - Orvosi témájú gopher

Vissza az ELEJÉRE!

5. Levelezõlisták

Egy levelezési lista olyan e-mail cím, mely az ide érkezõ, azonos témakörbõl származó, leveleket egy mögötte álló program segítségével elküldi mindenkinek, aki ezt a szolgáltatást kérte. A gép, ami ezt a feladatot ellátja az ún. mailszerver. Mûködése hasonlít egy folyóirathoz, amelybe bárki írhat cikkeket. Az olvasókat a program tartja nyilván, és a listakezelõ program gondoskodik arról, hogy minden olvasó megkapja az üzeneteket. Ezeket az üzeneteket archiválják is, így a régi anyagok között is böngészhetünk. Ezeket a régebbi anyagokat ma már kényelmesen el lehet érni gopher segítségével is.
Levelezõcsoportok százai jöttek létre az Interneten témacsoportok szerint, köztük számos orvosi vonatkozású is. Ezekre feliratkozni egy egyszerû e-maillel lehet. A témakörök listáját lekérhetjük:
LISTSERV@LISTSERV.BITNET
címre írva. A subject sort üresen hagyjuk, s a levélbe a
list global
parancsot írjuk. Ekkor megkapjuk a témakörök listáját. A témakörbe feliratkozhatunk a
SUBSCRIBE > >
parancssal. Ezután pedig rendszeresen kapjuk a témakör anyagait, míg le nem állítjuk az
UNSUBSCRIBE > >
parancssal.
A levelezõlistákról bõvebben Hargittai P.,Kasznyicki L.: Internet haladóknak címû könyvében olvashatunk.[ 7.]

Vissza az ELEJÉRE!


6. Hálózati hírek ( Usenet News )

A Hírek egy olyan hatalmas újsághoz hasonlítható, amelynek több millió olvasója és ugyanennyi szerzõje van. A rovatok száma meghaladja az ötezret, ezek között az sci rovaton belül számos az orvostudománnyal foglalkozó csoport található. A Usenet cikkeit a hagyományos újságokhoz hasonlóan, de az egész világra kiterjedõ terjesztõhálózat kézbesíti.
Olvasása korábban külön olvasóprogrammal történt. Ma már a gopher, www-böngészõ programok segítségével könnyebben elérhetõk ezen hírcsoportok tartalma. Fontos még, hogy a gyakrabban elõforduló témák gyakori kérdéseit és válaszait összefoglalják egy: ún. FAQ fileban (Frequently Asked Questions).
A Hírcsoportokról bõvebben Hargittai P.,Kasznyicki L: Internet haladóknak címû könyvében olvashatunk.[ 7.]

Vissza az ELEJÉRE!


7. Archie szerverek (file archívumok)

Az információ mennyiségének és tartalmának ugrásszerû növekedése tette szükségessé a file archívumok kialakítását
Az archie adatbázisok nyilvántartják, hogy egy program, file, adat, kép stb. melyik anonymous szerveren található és tölthetõ le. Korábban, a www és a gopher elõtt ezek segítették elõ, hogy egy file elérési útvonalát gyorsan és könnyen megtaláljunk a hálózat labirintusában:
telnet archie.univie.ac.at
login:archie
majd
prog < keresett file neve>
Szerencsés esetben kiírja a találatok számát, s azt hogy mely gépeken (internet cím) és mely könyvtárakban található.
Archie szerverek: archie.univie.ac.at archie.mcgill.ca archie.sura.net archie.unl.edu archie.aus.net archie.rutgers.edu
Az archie szerverek használata lehetséges e-mail, gopher, www-browser segítségével is. Ezekrõl bõvebben Hargittai-Kasznyicki: Internet haladóknak és Lengyel Veronika: Az Internet világa címû könyvében olvashatunk ( ld. irodalomjegyzék)

Vissza az ELEJÉRE!

III. World Wide Web

A World Wide Web ( WWW, Web, W3, Világot átszövõ pókháló ) a multimédiás lehetõségekre legjobban építõ Internet szolgáltatás, amely népszerûségét annak köszönheti, hogy a dokumentumok között kapcsolatok létrehozását teszi lehetõvé, egyesíti az eddigi Internet-szolgáltatások elõnyeit, és látványos, színes megjelenésû platformot kínál a felhasználó számára. Kifejlesztésében a legfõbb szempont az információforrások közötti hatékonyabb eligazodás igénye volt. Fejlesztése 1989-ben kezdõdött a CERN-nél, de világhódító útjára 1993-ban indult a Mosaic nevû böngészõ (browser) program megjelenésével, mely szintén a kliens/szerver elvre épül. Azonban újabb fogalmak bevezetésére is sor került.
Hypertext: olyan szöveg, amelynek egyes szavait kiválasztva másik dokumentumot jeleníthetünk meg.
Hyperlink: olyan mutatók (pointerek) a dokumentumban, melyek egy másik dokumentum egy bizonyos részére mutatnak. Ezek a hyperlink hivatkozások az Internet hálózaton bárhol elhelyezkedõ, tetszõleges típusú dokumentumra vonatkozhatnak. Azok a helyek a dokumentumban ahonnan, vagy ahová hivatkozás történik, kiemelés formájában jelennek meg: színes szöveg, félkövér szöveg, színes, kerettel rendelkezõ kép.
Ennek a célnak a szolgálatára vezették be a Uniform Resource Locator (URL) segítségével történõ azonosítást. Egy hypertext dokumentumban elhelyezett hyperlink két részbõl áll. A felhasználó számára a szöveg részeként megjelenõ, de megkülönböztetett szöveg vagy grafika, valamint az URL, amely a browser számára leírja, mit kell tennie, amikor a felhasználó a hyperlinket aktiválja.
Címzési mód a DNS címzés kiterjesztése. Formátumát a következõ példán mutatom be:
http://www.dmi.szote.u-szeged.hu
mely az Orvosi Informatikai Intézet, Silicon Graphics szervere.
Az Internet robbanásszerû fejlõdésének legfontosabb tényezõje a grafikus kezelõi felülettel rendelkezõ www-böngészõk megjelenése. Elsõként a Mosaic, majd késõbb a Netscape program (még sok egyéb böngészõ létezik, de ezek a legnépszerûbbek). Lehetõvé tették, hogy a számítógépekhez és programozásukhoz nem értõk is használni tudják a hálózat szolgál-tatásait. A legnagyobb vonzerõ azonban a multimédiás lehetõségek: szöveg, kép, hang, film egyidejû megjelenítésének lehetõsége egyazon dokumentumban. A kezelési felület teljesen grafikus, szinte mindent az egérrel lehet vezérelni.
A tudományos intézetek, egyetemek - egyetemen belül az oktatók és a kutatók - is elkészítették saját nyitóoldalukat (home page). Így Magyarországon mind a négy orvostudományi egyetemnek megtalálható a nyitóoldala, és ezeken belül a különbözõ intézetek is elkészítik a sajátjukat rengeteg további kapcsolódási ponttal.
A www térhódítását mutatja az alábbi ábra is:

A www legfõbb problémája is a navigáció volt. Ezen segítenek a keresõszerverek - Netsearch, Lycos, Magellan, Yahoo stb. - melyeken egyenként 20 milliárdnál! is több kulcsszó, index szerepel a nyilvántartásban. Ez a szám naponta nõ!

Vissza az ELEJÉRE!


IV. Orvosi témájú www-szerverek listája

Az Interneten fellelhetõ információk mennyisége folyamatosan nõ. Rengeteg elõnye mellett egyik negatívuma, hogy a számunkra fontos információt sokszor körülményes megtalálni, vagy kiemelni az érdektelen adatok tömegébõl.
A gyûjtemény célja olyan orvosi témákkal foglalkozó szerverek felsorolása, csoportosítása és rövid jellemzése, mely a dolgozók, oktatók és hallgatók érdeklõdésére számot tartó információkat tartalmaz. Ez csak az elsõ lépés, hiszen a rohamos növekedésben napról napra módosulhat egy adott szerveren megtalálható információállomány. Ezért ezt a listát folyamatosan karbantartva, egy olyan aktuális eszközt kapunk készhez, mely kényelmesebbé teheti az orvostudomány területén tevékenykedõk számára fontos anyagok elérését.
A csoportosítás szempontjai:
Szakágak - ezen belül tartalom szerint megkülönböztetek
oktatási
tudományos kutatási
publikációs (elektronikus folyóiratok, újságok)
anyagokat tartalmazó címeket, melyeket a következõ címkék is jelölnek
okt - oktatási anyag
tud - tudományos kutatási anyag
dpt - csak általános intézeti információk, tanszék
publ - publikációk
Szintén címkékkel jelölöm, hogy az adott címen milyen formájú információk találhatók:
kép - képek, animációk
txt - csak szöveges információ
link - link, másik szerveren lévõ dokumentumra mutat
hang - hangfile

Az információ tartalmának minõségét 1-3 csillaggal jelzem: az osztályozás szempontja, hogy milyen mértékben alkalmazható az oktatásban, szemléltetésben, mennyire használja ki a multimédiás lehetõségeket, s igyekeztem a szakmai minõség felmérésére is. Fontos a sorrend is: elöl található az adott dokumentumban domináló információforma címkéje.

A szerveren található dokumentumok tartalmának értékelése:
*** jelöli azokat a web címeket, melyen képek, hangok találhatók, azaz a multimédiás lehetõségeket jól kihasználja. Ezenkívül a szemléltetésben, tanulásban jól alkalmazható, szakmailag kiváló anyagot tartalmazó jól szerkesztett oldalakat tartalmaznak.
** jelöli azokat, melyeken képek, vagy szakmailag kiváló anyagot tartalmazó jól szerkesztett oldalak találhatók.
* azokat jelzi, melyek szöveges állományokat tartalmaznak csak, (tanulmányok, cikkek) s a tanulásban hasznosíthatók, vagy kutatási szempontból lehetnek érdekesek.

Példa:
14.1.1.WEBPATH *** okt
http://www-medlib.med.utah.edu/WebPath/ kép txt
Oktatásban kiválóan használható anyag! Kiváló képi anyaggal rendelkezik a kórbonctan összes területérõl. Kivételes segédeszköz, mely úttörõ szerepet vállal a multimédiás orvosi oktatás területén. Több mint 1700 demonstrációs szerv és szövettani képet tartalmaz betegségek és szervrendszerek csoportosításban. A képeken kívül szöveges magyarázatokat is találhatunk.
Ezen a szerveren az oktatásra szemléltetésre kiválóan alkalmazható anyag található: kitûnõ minõségû, nagy felbontású képek és hozzátartozó magyarázó szöveg. Elsõsorban a képek dominálnak.
A gyûjtemény a szakdolgozat méretének korlátai miatt nem tartalmazza az összes címet. A teljes címlista megtalálható lesz a SZOTE Orvosi Informatikai Intézet web-szerverén:
http://www.dmi.szote.u-szeged.hu, html formátumban, így a címeken lévõ információforrások könnyen és gyorsan elérhetõek lesznek.
A gyûjtemény továbbfejlesztése és bõvítése érdekében megjegyzéseket és észrevételeket, esetleg további új, érdekes címeket szívesen látunk a: studtn@silver.szote.u-szeged.hu címre.

Vissza az ELEJÉRE!

Orvostudományi információk az Interneten

SZÓJEGYZÉK


ANONYMOUS FTP Az FTP protokoll használata szabadon hozzáférhetõ információk elérésére. A felhasználó mint anonymous jelentkezik be. Jelszóként a rendszer az e-mail címet kéri.

ARCHIE Anonymous FTP-vel elérhetõ file-ok katalógizált rendszere.

ARPA 1970-es években az USA-ban létrehozott csomagkapcsolt adathálózat. Az Internet õse.

BACKBONE Gerinchálózat: azon vonalak, eszközök összessége, melyek valamely nagy területû hálózat gerincét alkotják.

BRIDGE (híd) Lokális hálózatok szegmensei között áramló adatcsomagok továbbítását, irányítását végzi.

BÉRELT VONAL Olyan adatátviteli érpár, amelyet két pont között a szolgáltatótól bérel a felhasználó hálózati csatlakozás céljából.

BITNET Amerikai eredetû kutatói világhálózat. Levelezés és file küldés a legjellemzõbb szolgáltatásai. Ma már integrálódott a az Internetbe.

BPS bit/second rövidítése. Az adatátviteli sebesség mértékegysége.

CERN Európai Részecskekutató Fizikai Laboratórium tudósai fejlesztették ki a World Wide Web szolgáltatás alapjait.

CSOMAGKAPCSOLT HÁLÓZAT Olyan adathálózat, ahol az adatokat kisebb csomagonként továbbítják.

DNS Domain Name System. Az Internetben használatos név és címadatbázis, amelynek segítségével a host nevekbõl IP címeket képeznek.

DOMAIN tartomány, terület. Az Internetben a DNS hierarchiának egy lépcsõfoka.
Pl. .u-szeged.hu

E-MAIL Elektronikus, azaz számítógépes levél.

EBONE European Backbone Network. Nem csak kutatói hálózatok kiszolgálására létrejött európai IP gerinchálózat

FAQ Frequetlently Asked Question's, Gyakran Ismételt Kérdések Az Interneten számos témában a leggyakoribb kérdéseket, válaszokat egy file-ba összegyûjtik.

FDDI Fiber Distributed Data Interface. ANSI szabvány 100Mbit/sec sebességû üvegszálas összeköttetésre.

FILE SERVER Távoli számítógép, ahol nyilvánosan elérhetõ sok file.

FTP File Transfer Protocol. Az Interneten használt file átviteli protokoll.

GATEWAY (átjáró) Különbözõ rendszerû hálózatok között áramló csomagok tárolását, továbbítását végzi.

HBONE A magyarországi HUNGARNET intézményeket összekötõ TCP/IP alapú országos gerinchálózat. Az IIF kezdeményezésére jött létre.

HOMEPAGE Nyitóoldal. A WWW szerver kezdõlapja.

HTML HyperText Markup Language. Hypertext dokumentumok definiálására szolgáló nyelv, szabvány.

HTTP HyperText Transport Protocol. Az a protokoll, amelyre a World Wide Web épül

HYPERTEXT Olyan szöveg, melynek egyes pontjait, szavait kiválasztva egy másik dokumentumot jeleníthetünk meg.

HYTELNET Hypertext alapú TELNET. Olyan program, amelynek segítségével egy hypertext pontjain át távoli szolgáltatásokat érhetünk el. Rendszerint könyvtárkatalógusokat.

IIF Információs Infrastruktúra Fejlesztés. Kormányzati program a magyarországi számítógépes szolgáltatások és hálózatok fejlesztésére.

INTERNET TCP/IP technológiával összekapcsolt számítógépek világhálózata.

IP Internet Protokoll. Az Internet és általában a TCP/IP hálózatok alapját képezõ 3. szintû protokoll. Definiálja a továbbítandó adatok szerkezetét és a hálózati címzést.

KLIENS-SZERVER MODELL A hálózati szolgáltatások mûködésének egyik módja. A kliens rész a lokális gépen fut és a felhasználói csatlakozást kezeli. A szerver a távoli gépen fut és kommunikál a klienssel. A kliens által kezdeményezett szolgáltatást végzi.

LEVELEZÉSI LISTA Olyan e-mail cím, amire a küldött levelet azok a felhasználók kapják meg, akik elõzõleg ezt a listára való feliratkozással kérték.

LISTSERV Fõleg levelezési listák kezelésére használt szolgáltatás.

MOSAIC Népszerû grafikus kezelõi felülettel rendelkezõ WWW kliens program. Használható FTP, Gopher, News kliensként is.

NAME SERVER Olyan program, mely a neveket IP címekké alakítja.

PASSWORD Jelszó. Jogosultság ellenõrzésére szolgál.

PROTOKOLL Szabályok összessége, amelyek szerint két hálózati berendezés vagy program kommunikál.


REPEATER (jelismétlõ) Az elektromos jelek erõsítését végzi.

ROUTER Számítógép, mely a hálózati csomagokat irányítja. A legtöbb router más feladatot nem lát el, u.n. dedikált router.

SMTP Simple Mail Transfer Protocol. Az Interneten leggyakrabban használt protokoll levelek továbbítására. TCP/IP-re épül.

TCP Transmission Control Protocol. Az Internet egyik legfontosabb kapcsolat -orientált protokollja.

TELNET Az Interneten használt TCP-re épülõ távoli terminál elérését biztosító protokoll.

TERMINÁL Adatbevitelre és megjelenítésre használt számítógépes periféria. Részei: billentyûzet, képernyõ. A számítógéphez rendszerint egy soros kommunikációs vonalon csatlakozik.

UNIX Népszerû operációs rendszer, illetve operációs rendszerek családja. A Unix rendszerek eleve tartalmaznak TCP/IP támogatást

USENET Az Internetben használt elektronikus faliújság.

WWW, W3 World Wide Web. Hypertext formátumon alapuló világméretû osztott információs rendszer, amely nemcsak szövegeket, hanem képeket animációkat, hangokat is tartalmaz.

X.25 Csomagkapcsolt hálózati protokoll-rendszer.

Vissza Az ELEJÉRE!


Felhasznált irodalom:


[1] Lengyel Veronika: Az Internet világa
MTA SZTAKI - ComputerBooks, 1996.

[2] Andrew S.Tanenbaum: Számítógép-hálózatok
NOVOTRADE-Prentice Hall 1992.

[3.] Ed Krol: The whole Internet user's guide and catalog
O'Relly and Associates,Inc. 1994.

[4] Adam Gaffin: Nagy Internet kalauz mindenkinek
IIF. 1994. The Big Dummy's Guide to the Internet, Hungarian Edition

[5] Bakonyi,Drótos,Kokas: Navigáció a hálózaton
IIF.1994.

[6] Gács Lajos: Mi az Internet
Co-De Számítástechnikai Füzetek 1994.

[7] Hargittai Péter, Kaszanyiczki László: Internet haladóknak.
LSI Oktatóközpont 1996.

[8] Carl Malamud: Exploring the Internet
Prentice Hall

[9] James Martin-Kathleen K.Chapman: Lokális Hálózatok
NOVOTRDE Kiadó kft.-Prentice Hall , Budapest 1992.

[10] Daniel P.Dern: The Internet Guide for new users
McGraw-Hill, 1994.

[11] Bartók Nagy János-Laufer Judit: Unix felhasználói ismeretek
Openinfo Kiadó

[12] HVG 1996.II.7.Melléklet. Honi hálózatfejlesztés
Felhasználói statisztika

[13] Keith Robinson: The Medical Resource on the Internet
http://golgi.harvard.edu/ címen.

[14] Dr. Garz Malet, Lee Hancock, Robert King: ,,The Medical List"
Version 2.3.13. 1995. III. 13.

[15] Borgulya István: Bevezetés a számítógép-hálózatok felépítésébe és alkalmazásába
Pécs, Investor. 1993.