Palotás András:
 
 

ÉRDEKES KÉPEK AZ ORVOSTUDOMÁNYBAN – AZ IDEGRENDSZER





Az idegrendszer feltérképezésére anatómiai preparátumok ( post mortem vizsgálatok ) és radiológiai módszerek egyaránt rendelkezésre állnak. A gyógyító orvoslásban azonban csak az utóbbi alkalmazható: a képalkotó módszerek használata tehát nélkülözhetetlen a neurológiai kórképek könnyû, gyors és pontos diagnosztikájában; ezek értékeléséhez viszont exact anatómiai ismeretek szükségesek.
 
 
 
 

  1. A keresés elsõ lépése természetesen a SzOTE home page-e: Radiológiai klinika ( web.szote.u-szeged.hu/Radiology/ ). Az ”Oktatási anyagok”-on belül a ”Szigorlati képanyag” és ”Radiológiai anatómia” különbözõ képalkotó módszerek segítségével térképezi fel többek között az agyat. Fõleg röntgen felvételek tanulmányozhatók szinte minden szerv, szervrendszer normális anatómiai viszonyairól, pathológiájáról.

  2.  

     

  3. Keresõprogramok használata: pl. www.yahoo.com, www.altavista.com, stb. A keresés során használt kulcsszavak: ’image’ AND ’brain’.
Human image dataset: www.loni.ucla.edu/data/human. Segítségével agyszeleteken tanulmányozható a központi idegrendszer makroszkópos anatómiája. A szeletek egy 76 éves egészséges nõ agyából származnak, többféle metszési síkban elkészítve.
 
 
A rutinszerûen alkalmazott két fõ ( horizontális és sagittalis ) síknak megfelelõen készült agyfelvételek találhatók ezen a honlapon. A felvételek radiológiai képalkotó módszerekkel ( MRI, néhol SPECT ) készültek.
 
 
mickey.utmem.edu/atlas/mbl_main/atlas170.html. Neuroanatómiával foglalkozó kutatóknak ajánlott honlap. brighamrad.harvard.edu/education/online/BrainSPECT/BrSPECT.html. A Brain Atlas-hoz hasonló elven mûködõ honlap; a különbség: a felvételek SPECT technikával készültek. Egyéb anatómiai területek ( úgy mint agytörzs, kisagy, gerincvelõ, stb. ) és releváns diszciplínák ( pl. idegsebészet, hisztológiai metszetsorok, stb. ) szintén megtalálhatók a Martindale’s Health Science Guide-ban.