A telemedicina

 

Harsányi Gábor




Mostanság az egészségügy egyre több költséget emészt föl, mind az állam, mind az egészségügyi intézmények, mind az egyszerű emberek részéről. Ezért nem csoda, hogy sokan sokféleképpen próbálták meg orvosolni ezt a problémát, vagyis minél kevesebb pénzből-de ugyanolyan hatékonyságú egészségügyi tevékenység mellett-gazdálkodni.
Az egészségügyben eljutottunk egy olyan fázishoz, ahol az ismeretek és a technológia olyan fejlettségi szintre jutott, ahol technológiai ugrást lehet végrehajtani. Miközben az egészségügyi kiadások az egész világon növekedő tendenciát mutatnak, az információs technológiák és a telekommunikáció költségei egyre csökkennek. Ezért szinte már törvényszerű volt, hogy előbb-utóbb összefonódik az orvoslás és az informatika. Igy született meg a telemedicina, vagy magyarosabban:távgyógyászat.

Mi is az a telemedicina?


A telemedicina a távközlési és informatikai technológiák alkalmazása az egészségügyi ellátás javítása érdekében akkor, amikor a résztvevők között lényeges távolságot kell áthidalni.



Mikor és hogyan alakult ki először?

 

Talán elöszőr Norvégiában volt telemedicina alkalmazás az 1920-as években, amikor a Haukeland kórházban szerveztek egészségügyi szolgáltatást rádión keresztül a tengeren levő hajók számára. Még műtétet is irányítottak rádión át! Ma már a telemedicina a norvég egészségügy része lett, amely a távolságtól és a jövedelemtől függetlenül kínál ellátást.
Az USA-ban elsősorban a távolságok által megnehezített hozzáférés megkönnyítése motiválta a kezdeti erőfeszítéseket az ország területén megkezdett telemedicina tevékenységek esetén. Relatíve elzárt közösségek, szigetlakók vagy sarki és sivatagi vidékeken dolgozók orvosi ellátása alkotta a hatvanas-hetvenes évek projektjeinek többségét. Ilyen programnak lehet tekinteni az egyik kezdeti telemedicina kísérletet a Nebraska-i Pszichiátriai Intézetben, amely 1955 óta rendelkezett zártláncú TV rendszerrel és 1964-ben ezt összekötötte két-irányú audiovizuális kapcsolaton keresztül a mintegy 200 km-re levő Norfolk Állami Kórházzal. A bostoni Logan International Airport a reptéri társaságok alkalmazottainak és az utasoknak nyújtott orvosi konzultációs lehetőséget és ellátást az 1967-ben létesült összeköttetés révén, amely a reptéri orvosi állomást az állami General Hospital-hez kapcsolta

A kezdeti programok másik része egyértelműen űrkutatási-katonai indíttatású volt, mindenekelőtt a NASA tevékenységén keresztül, illetve a nyilvánosság előtt kevésbé ismert módon a DARPA révén. A NASA első kísérleteire már a hatvanas évek kezdetén sor került emberek űrutazásával összefüggésben, illetve annak révén, hogy a NASA szolgáltatta a technikát a földi akciókhoz is. Így 1975-re a NASA aktív részvételével már 15 telemedicina program működött az USA-ban. Ezek közül a legismertebb kétségtelenül a STARPAHC program volt, amely egészségügyi ellátást nyújtott az Arizona államban távoli helyen levő Papago indián rezervátum lakóinak, valamint az éppen a világűrben levő asztronautáknak 1972-76 között. Egy alkalmas tehergépjárműben elhelyezték az orvosi eszközöket, köztük EKG és röntgen készülékeket és a mozgásra képes kocsit összekötötték egy közkórházzal és egy másik a körzeten kívüli kórházzal két-irányú mikrohullámú és hangtovábbításra alkalmas módon. A NASA műszaki-kutatási célú műholdjainak egyikét (az ATS-1-et) használták 1971-75 között arra, hogy Alaska 26 faluját összekössék 4 földi adóállomás segítségével az Anchorage-ban levő Native Medical Centerben elhelyezett vevőállomással. A projekt sikeresnek bizonyult, bár a programozott adásidők és a két-irányú szimultán video kapcsolat hiánya miatt sürgősségi ellátásra nem vették igénybe. 1974-ben a NASA a houstoni SCI Systems segítségével vizsgálatokat folytatott arra vonatkozóan is, hogy milyen műszaki paraméterekkel rendelkező TV készülékek, videók, stb. használhatók kielégítő minőségben telemedicina tevékenység során. Végül a NASA részt vett nemzetközi telemedicina
projektben is, amikor 1985-ben a Mexico City földrengés nyomán nyújtott logisztikai és orvosi konzultációs segítséget az ATS-6 műholdon keresztül, vagy amikor 1989-ben az örmény földrengés nyomán az amerikai-szovjet űrbiológiai közös munkacsoport felügyelete alatt a jereváni orvosi központ és négy amerikai orvosi központ között egyirányú videofelvétel, hang és dokumentumok továbbítására alkalmas összeköttetést létesített és működtetett három hónapon keresztül. A 209 örmény páciens esetén létrejött konzultáció közül az összes konzultáció 26 %-ában változott az előzetes diagnózis.



Magyarországon vannak e már ez irányban próbálkozások?


Hazánk Szlovéniával, Szlovákiával karöltve ugyan részt vesz három projektben is (vesepótló távkezelések, telepatológia, betegadat-kezelő program), ám nιhány éretlen próbálkozáson kivűl a telemedicina még nyomaiban is alig lelhető fel. Tavaly decemberben a BM Központi Kórházában szövettani metszeteket helyeztek pιldául mikroszkóp alá, s ISDN vonalon keresztül továbbitották a SOTE I. számú Patológiai és Kisérleti Rákkutató Intézetbe. Tavasszal szatellites videokamerával szerelték fel a Heim Pαl Gyermekkórház egyik műtőjét, igy az operációt más városban, országban tartózkodó konzulens is figyelemmel kisérheti, véleményezheti. Az amerikai biztositótársaságok példáján felbuzdulva februárban az ABN-Ambro Magyar Élet- és Nyugdijbiztositó Rt. is megpróbálkozott a távkonzilium bevezetésével - természetesen jó pénzért cserébe. A hazai orvosok közül pedig néhányan összefogtak, és megalapitották a Magyar Telemedicina Társaságot, hogy népszerűsitsék ezt a gyógyitási módszert. A teleorvoslás meghonositására irányuló kisérletek azonban mindaddig szórványosak és hiábavalók, amig - Nyugat-Európához hasonlóan - államilag nem támogatják ezeket.



Milyen fajtái vannak a telemedicinának


Néhány a teljesség igénye nélkül:


-Telekonzílium:
Gyors, hatékony konzílium az ország egész területén családorvosoknak, kórházi orvosoknak. A telemedicina rendszere különböző szintű és különböző mélységű konzíliumot biztosíthat:

családi orvosok és kórházi szakértők között

 

kórházi orvosok és egyetemi szintű szakértők között

 

egyetemi orvosok és nemzetközi szakértők között

 

mentőautó és a fogadó intenzív osztály között.
Telepatológia
Kisebb kórházakban akár szakorvos nélküli patológiai osztály működhet, a szövettani vizsgálatokat a távoli centrumban lévő szakértők távirányításos mikroszkóp segítségével végezhetik, a diagnózis napok, hetek helyett néhány perc alatt rendelkezésre áll.
Telepsychiátria
Elsősorban orvosok (családi orvosok, kórházi orvosok, stb.) számára nyújtott psychiátriai konzílium lehetőség akkor, amikor nincs elérhető közelségben psychiáter szakorvos. A beteg utaztatása nélkül azonnal adekvát kezelést lehet elkezdeni, ennek összes előnyével.
Teleradiológia
Az elkészült leképezési eredményeket távoli szakértői gárdával közösen, akár online meg lehet konzultálni. Alkalmazásával lehetővé válik a különböző leképezések (RTG, CT, MRI, echo, izotóp, stb.) digitalizált rögzítése, amivel az eredmény bármikor ugyanolyan minőségben reprodukálható, sokszorosítható.

 

 

Milyen technikai feltételek szükségesek a telemedicinához?


A távgyógyászati alkalmazások alapját a televizió minőségű videokonferencia-rendszerek adják, melyekhez az alkalmazásnak megfelelő speciális orvosi berendezések is csatlakoztathatóak. A videokonferencia-berendezések, az alkalmazástól függően, különféle perifériákkal bővithetők. A rendszerek alapelemei lehetnek többek között többpontos konferenciaszerverek, videoeszközök (pl. videoprinterek, -konverterek, -projektorok), audioeszközök (pl. audiokeverök, szinkrontolmács-berendezések), kamerák (pl. mobil vagy
automatikus követő kamerák) vagy központi perifériavezérlők, amelyek speciális távoktatási, távgyógyászati és távmegfigyelési berendezések illesztését teszik lehetővé.

Milyen előnyei illetve hátrányai vannak ennek a rendszernek?

Néhány előny:

Egységes, jól körülhatárolt betegkövetési, adminisztrációs rendszerek alakulhatnak ki, ami például megkönnyíti a transzplantációs és műtéti várólistákon a prioritások eldöntését;

 

Másodlagos, harmadlagos szakvélemények gyors beszerzése válik lehetővé, akár külföldről is;

 

az egészségügyben dolgozók szakmai továbbképzése hatékonyabb lesz;

 

Az új gyógyszerek, eljárások, az elfogadott szakmai normák és jogszabályok országos megismerése gyorsabb lesz.
Néhány ellenvélemény:

 

Néhányan a beteg-orvos kapcsolat elszemélytelenedésére hivatkoznak, néhányan korszerű technika híján, a távgyógyászat miatti, esetleg gyakrabban előforduló orvosi műhibáktól rettegnek.
Sokan kifogásolják pιldául azt, hogy a rendszer kiépitése rendkivül drága, erre az államnak nincs pénze.
Gógl Árpád pedig, még a Magyar Orvosi Kamara elnökeként a következőt nyilatkozta a teleorvoslásról: a magyar orvosi kar felkészültsége nem indokolja, hogy amerikai szaktekintély véleményét kellene kikérni egy beteg kezelésénél.

Jelenleg még kevés konkrét információ áll rendelkezésünkre ami egyértelműen bizonyítaná, hogy a Telemedicina segít az egészségügyi ellátás szervezésében, vagy javítja a klinikai kimenetelt, minőségibb ellátást nyújt, költségtakarékosabb, csökkenti az adminisztrációs zűrzavart vagy egyéb konkrét előnyei lennének. A klinikusok a nem kellően bizonyított módszerekhez mindig óvatosan állnak hozzá, a "hiba tolerancia" az orvostudományban nagyon alacsony. Ezeket az aggodalmakat csak a Telemedicina széleskörű, rendszerben történő alkalmazásával lehet érdemben csökkenteni.

Mégis akkor mi a megolás:át kell törni az információs vákuumot publikációkkal, konferenciákkal, szemináriumokkal, valamint különböző Internet alapú forrásokkal.

Mindezen gondok és buktatók ellenére már kialakulóban van egy merőben új(hazai viszonylatban új csak)szemlélet,és gyógyitási folyamat ,ami forradalmasitja és teljesen más alapokra fekteti a gyógyitás jelenlegi módszereit.

 


Forrásmunka:
Hazai:
Mikor és hogyan alakult…http://www.pro-patiente.hu/pp/telemed/01.html

Magyarországon… http://www.comptech.hu/V29/fokusz.htm
Milyen fajtái…http://www.futuris.hu/szotar.html#telekonzilium

Milyen technikaihttp://www.net.hu/telecomputer/4_06/9_3.htm

Külföldi:
www.telemed.org
www.telemedicine.com

www.ehto.be

www.apc,org

www.idrc.ca/acacia