Ortopédiai információk az Interneten: térdizületi protézisek

 

Berta Ágnes

 

A megadott témák közül a speciális klinikai területeket érintő adatbázisok címűt választottam, ezen belül is az orthopedia, pontosabban a térdizületi protézisek területen kutattam, mivel később, orvosként is ezzel szeretnék foglalkozni.

Először saját egyetemünk, a SZOTE honlapján néztem meg az “Intézetek” címszó alatt az Orthopediai Osztály oldalát, de itt sajnos pusztán az orthopediai könyvtárban fellelhető folyóiratok címlistáját találtam. Még mindig a SZOTE honlapjáról elindulva kezdtem az Internetes keresgélést a “net-search” segítségével. A Magellan, Yahoo, AltaVista és Excite nevű keresőprogramokat használtam-ezek közül a Yahoo-ról később szeretnék írni-, a kulcsszavak knee+joint+prosthetics voltak. A Magellannal 687671 találat volt, a tárgyhoz tartozás szerint sorba rendezve, természetesen nem néztem át mindet, de számomra a legérdekesebb a Hospital for Special Surgery (www.hss.edu) honlapja volt, mivel itt a speciális szó alatt pontosan az orthopediai és traumatológiai műtéteket, protetikát értették, a Hospital for Special Surgery az Amerikai Egyesült Államok legrégebbi és legjobb hírű orthopediai és reumatológiai klinikája. Az oldalon több feltüntetett menüpontból lehet választani,pl általános információ a kórházról, az orvosokról, szolgáltatásaikról, esetleg email formájában visszajelzést is lehet küldeni.Az általam választott témához információkat pl a research címszó alatt találtam, a kórházban 6 fő területen folynak kutatások, ezek közül az egyik a biomechanics and biomaterials, amelybe a különböző izületek protézisei is tartoznak. A HSS News alatt, ahol a munkáikról, újdonságaikról számolnak be, szintén olvashattam pár érdekes dolgot, hasonlóan jó lehetett volna még a HSS Publications is, ahol az általuk kiadott ingyenes nyomtatványok címei találhatók, de ezek telefonos megrendelése Magyarországról sajnos nem megoldható. Az Excite-tal 10 találat volt, és ami nagyon tetszett a programban, hogy megad további, a témával kapcsolatos kulcsszavakat (nekem pl.:arthroscopy, flexion, gait, orthopedics stb. szavakat), melyekkel szűkíthető a kutatás.

Magyar keresőprogramokat is használtam, de pl. az altavizsla.origo.hu-val egy használhatatlan adathalmazt kaptam, mivel mindent megadott, amiben a szavak közül csak egy is szerepelt, értelemre való tekintet nélkül. A heureka.hu-val pont ellentétes eredményt értem el, 1 találatom volt, de az sem kapcsolódott a témához (az MR képalkotásról szólt), ellenben megadta a docinfo címét (ns.elender.hu/doci), ahol esetleg később más témáknak utána lehet nézni.

Újra a SZOTE honlapjáról elindulva, ezúttal az “Internet ajánlat (Links)” segítségével folytattam a keresgélést, a Medicine and Internet-en belül a Martindale’s Health Science Guide, a Yahoo, Health, Medicine és a Free Medline Searching alpontok használatával.

A Martindale’s-en belül 2 dolgot néztem meg, először a Specialized centers and topics within medical centers-ben az orthopedics címszót, majd a Virtual Hospital-t (www.vh.org). Az elsőben a Medical Center-en belül az Orthopaedics Surgery címszót választottam, ahol a Wheeles’s textbook of Orthopedics-ban, a knee szó alatt találtam a legtöbb hasznos információt: képeket (1.,2.kép), rajzokat, röntgenfelvételeket a kóros és normál térdizületről, protézisekről, illetve részletes leírást az izület minden alkotójáról, amelyet akár tankönyv helyett is lehet használni. Nagyban segitette a tájékozódást egy betűrendes útmutató, amelyben a főbb izületi alkotóelemek, illetve a leggyakoribb veleszületett és kóros elváltozasok nomenklatúrája található

1. kép 2. kép

 

A Medline-on belül is kerestem a knee+joint+prosthetics szavakkal (www.ncbi.nlm.nih.gov/Pubmed), itt orvosi témájú cikkek abstract-jait lehet letölteni, és megválasztható, milyen időintervallumban keressen (az elmúlt 30 nap, 10 év stb. újdonságait, esetleg időhatár nélkül), csak a Medline-on belül, vagy máshol is keressen, és hány dokumentumot jelenítsen meg egy oldalon; én végül 16, a témához kapcsolódó abstract-ot találtam.

Végül a Yahoo-n belüli keresgélés eredményéről szeretnék írni. Ha a “Links”-en belül keresünk a Yahoo-val, akkor az már eleve szűkítve van a Health és Medicine címszavakkal, de be lehet állítani, hogy a teljes Yahoo-ban keressen, és én itt találtam a számomra legérdekesebb oldalt, www.encoreortho.com címen Encore Medical Corporation honlapját. Ez a cég a testünkben található minden izülethez gyárt protéziseket, a főoldalon különböző cimszavakból választhatunk, adatokat tudhatunk meg a cég működéséről, az esetleges oktatási lehetőségekről, még új orvost is segítenek választani. Itt az “Our Products” címszón belül rögtön az első a Knee Systems volt, ahol a teljes térdizületi protézisek (3. Kép), a posterior stabilizált protézisek (4.kép) és a remodulált protézisek (5.kép) használatának és felépítésének teljes leírása található, amely tulajdonképpen a választott témám, és igy a legfőbb keresgélési eredményem is.

3. kép 4. Kép 5. kép

 

 

Bár könnyű elmerülni az Internetes keresgélésben, és rengeteg érdekességet lehet találni, próbáltam kiemelni a választott témához leginkább kapcsolódó, és számomra legtöbb információval bíró találatokat.